Dishwasher power cord 5' 4" - WX09X70910
Dishwasher power cord 5' 4"
Model: WX09X70910










Dishwasher power cord 5' 4"
Model: WX09X70910
Key Features
Simplify installation of your dishwasher with cording that meets the precise length and wire gauge requirements
3-wire, 5 ft. 4-in., 13-Amp cord
Works with most dishwashers with a 3-prong outlet box
Molded-on straight plug
Stripped wire leads and wire nuts allow for easy hook-up
Includes cord clamp to relieve strain on terminals
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Simplify installation of your dishwasher with cording that meets the precise length and wire gauge requirements
3-wire, 5 ft. 4-in., 13-Amp cord
Works with most dishwashers with a 3-prong outlet box
Molded-on straight plug
Stripped wire leads and wire nuts allow for easy hook-up
Includes cord clamp to relieve strain on terminals
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 68 in |
| Overall Width | 0.75 in |
| Overall Height | 0.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 0.5 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 0.75 in. |
| Height | 0.88 in. |
| Length | 68 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 5.75 in. |
| Shipping Height | 5.88 in. |
| Shipping Length | 73 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.27 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.27 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










