Dishwasher Silverware basket - WD28X10128
Dishwasher Silverware basket
Model: WD28X10128






Dishwasher Silverware basket
Model: WD28X10128
Key Features
This dishwasher lower rack silverware basket comes with three center square pockets and two corner pockets, it has enough rooms for holding small utensils.
Genuine GE Appliance Part.
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
SECURE SILVERWARE STORAGE – Keeps silverware safely in place during the wash cycle for optimal cleaning. This dishwasher lower rack silverware basket comes with three center square pockets and two corner pockets, it has enough rooms for holding small utensils.
DURABLE CONSTRUCTION – Built from high-quality materials to ensure long-lasting use and reliability.
GENUINE OEM PART – Designed and manufactured by GE Appliances for perfect compatibility with your dishwasher.
EASY INSTALLATION – Quick and hassle-free installation to restore your dishwasher’s functionality.
CHECK YOUR DISHWASHER MODEL – Ensure compatibility by verifying your dishwasher’s model number before purchase.
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
This dishwasher lower rack silverware basket comes with three center square pockets and two corner pockets, it has enough rooms for holding small utensils.
Genuine GE Appliance Part.
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
SECURE SILVERWARE STORAGE – Keeps silverware safely in place during the wash cycle for optimal cleaning. This dishwasher lower rack silverware basket comes with three center square pockets and two corner pockets, it has enough rooms for holding small utensils.
DURABLE CONSTRUCTION – Built from high-quality materials to ensure long-lasting use and reliability.
GENUINE OEM PART – Designed and manufactured by GE Appliances for perfect compatibility with your dishwasher.
EASY INSTALLATION – Quick and hassle-free installation to restore your dishwasher’s functionality.
CHECK YOUR DISHWASHER MODEL – Ensure compatibility by verifying your dishwasher’s model number before purchase.
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 19.75 in |
| Overall Width | 3.75 in |
| Overall Height | 8.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 1.35 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 3.75 in. |
| Height | 8.5 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.75 in. |
| Shipping Height | 13.5 in. |
| Shipping Length | 24.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 3.79 lbs. |
| Total of Cubes | 0.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 3.79 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










