Universal T-Shaped Hood - UVW8366SLSS
Universal T-Shaped Hood
Model: UVW8366SLSS











Universal T-Shaped Hood
Model: UVW8366SLSS
Key Features
350-CFM blower
Dual LED dimmable lighting
Electronic backlit controls
Convertible venting options
9-ft. ceiling height
Chef Connect
Dishwasher safe filter
Remote control included
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
350-CFM blower
Powerful blower removes smoke, grease, odor and moisture
Dual LED dimmable lighting
bulbs included - Enjoy the right amount of bright LED lighting on the cooktop and surrounding areas
Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
Convertible venting options
Select recirculating or external venting
9-ft. ceiling height
Included duct cover extensions reach up to 9' ceilings
Chef Connect
Automatically control the hood's lights and fan by syncing with the range
Dishwasher safe filter
Filters grease and is dishwasher-safe
Remote control included
Activate and adjust your hood functions from anywhere in the kitchen
Specifications
FEATURES
| 8" Round Duct | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 610/6.5 (Boost Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 300/5.0 (High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 200/ 3.0 (Medium Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 100/1.0 (Working Speed) |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Backlit |
| Cooktop Lighting | 2 |
| Cooktop Lighting | LED |
| Ducting | Vertical Only |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Exhaust Options | Recirculating |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Removable Filter | Grease & Charcoal included |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Max CFM | 610 |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 80 lb |
| Cabinet Width | 36 in |
| Net Weight | 70 lb |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 24 in |
| Overall Width | 36 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 5.3 |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | UX10DC83SS - 10' High Ceiling Duct Cover Kit |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in "Georgia and Central Florida".










