Series 30" Wall-Mount Glass Canopy Chimney Hood - PVW7301EJES
Series 30" Wall-Mount Glass Canopy Chimney Hood
Model: PVW7301EJES










Product Video

Series 30" Wall-Mount Glass Canopy Chimney Hood
Model: PVW7301EJES
Key Features
350-CFM venting system with boost
Electronic backlit controls
Dual halogen cooktop lighting
Easy do-it-yourself Installation
Night light
Convertible venting options
Optional remote control (JXRC70)
Auto-off
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
350-CFM venting system with boost
Effectively remove smoke, grease, odor and moisture
Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
Dual halogen cooktop lighting
Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface
Easy do-it-yourself Installation
Night light
Keep a dim light on for visibility at all hours
Convertible venting options
Select recirculating or external venting
Optional remote control (JXRC70)
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Auto-off
Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
Dishwasher safe filter
Filters grease and is dishwasher-safe
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 43 lb |
| Approximate Shipping Weight | 60 lb |
| Overall Depth | 18 1/2 in |
| Overall Height | 1 3/4 in |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 350 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 350/6.1 (Boost Speed) |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| 6" Round Duct | Yes |
| Control Type | Backlit |
| Control Location | Front |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 330/5.4 (High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 160/.9 (Working Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | JXRC70 - Remote Control |
| Optional Accessories | JXCF71 - Charcoal Filter |
| Optional Accessories | JX10DC73 - 10 (ft.) Ceiling Duct Cover Kit |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 5.3 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 1.75 in. |
| Length | 18.5 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 6.75 in. |
| Shipping Length | 23.5 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.85 lbs. |
| Total of Cubes | 0.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










