36" Wall-Mount Chimney Hood - PV976NSS
36" Wall-Mount Chimney Hood
Model: PV976NSS










36" Wall-Mount Chimney Hood
Model: PV976NSS
Replaced By
Key Features
450-CFM venting system
Push-button controls
Variable speed fan control
Vertical exhaust
LED cooktop lights
Night light
Dishwasher safe filter
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
450-CFM venting system
Helps effectively remove smoke, grease, odors and moisture
Push-button controls
Are easy to see and easy to use
Variable speed fan control
Helps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen air
Vertical exhaust
Exhausts from the top of the hood
LED cooktop lights
Illuminates the cooking surface
Night light
Soft light at night
Dishwasher safe filter
Filters grease and is dishwasher-safe
Specifications
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | LED |
| Max CFM | 450 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | Off/High/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 450/ 7.0 (High Speed) |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| 8" Round Duct | Yes |
| Product Type | Designer Hood |
| Control Location | Hidden |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 210/ 1.5 (Working Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating |
| Required Duct Size | 8 in. Round |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Clear |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Net Weight | 68 lb |
| Overall Depth | 18.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
| Overall Height | 3.125 in |
| Overall Width | 35.875 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.1 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 3.13 in. |
| Length | 18.88 in. |
| Weight | 68 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 8.13 in. |
| Shipping Length | 23.88 in. |
| Shipping Weight | 108 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 108 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.22 lbs. |
| Total of Cubes | 1.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.22 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".











