$674.99
Was$699.95Save $24.96 (4%)
48" Convertible Vent Convertible Vent Wall Mount Range Hood & Glass - 48 Inch - KN448















48" Convertible Vent Convertible Vent Wall Mount Range Hood & Glass - 48 Inch
Model: KN448
$674.99
Was$699.95Save $24.96 (4%)
Key Features
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
Built-in LED lighting
Includes 6" PVC ducting
High performance 4-speed motor
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
Built-in LED lighting
Includes 6" PVC ducting
High performance 4-speed motor
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimensions | 11.75 in. W x 10.75 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Lighting | 20/29/34/41 (Decibels) |
| Noise Level | 110V/60HZ |
| Voltage | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Motor | Wall Mounted |
| Mount Type | 4 Speeds |
| Speeds | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Control Type | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Filters | 21g #430 Stainless Steel |
| Material | 3 Year Parts Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 48 Inch |
| Height | 6 Inch |
| Weight | 65 lbs |
| Depth | 19.8 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 11 Inch |
| Shipping Length | 24.8 Inch |
| Shipping Weight | 105 lbs |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 3.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 41.02 Ibs |
| Total of Cubes | 3.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 41.02 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 48 in. W x 19.5 in. D x 6 in. H |
| Chimney Dimensions | 11.8 in. W x 10.6 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 51/55/58/61 |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".










