$1,399.99
Was$1,599.95Save $199.96 (12%)
48 In. Convertible Vent Wooden Wall Mount Range Hood In Walnut - KBRR48
$1,399.99
Was$1,599.95Save $199.96 (12%)
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
Other
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Voltage | 110V/60HZ Motor |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 13.25 in. |
| Length | 19.7 in. |
| Weight | - |
| Width | 48 Inch |
| Height | 13.3 Inch |
| Weight | 70 lbs |
| Depth | 20 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 18.25 in. |
| Shipping Length | 24.7 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 18.3 Inch |
| Shipping Length | 25 Inch |
| Shipping Weight | 110 lbs |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 7.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.86 Ibs |
| Total of Cubes | 7.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.86 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 48 in. W x 20 in. D x 13.25 in. H |
| Product Depth (in.): | 20.0 |
| Product Width (in.): | 48.0 |
| Product Height (in.): | 13.3 |
| Chimney Dimensions: | 12.5" W x 9.25" D x 23.5" H |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Solid Wood Exterior with Stainless Steel Insert, Walnut-Toned Distressed Finish |
| Airflow (Q/L/M/H): | 120/240/320/400 |
| Motor: | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 70 |
| Decibels: | 51/55/58/61 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".























