$530.99
Was$549.95Save $18.96 (3%)
36" Stainless Steel Range Hood with Matte Shell and Stainless Steel Handle - KB4STX36











36" Stainless Steel Range Hood with Matte Shell and Stainless Steel Handle
Model: KB4STX36
$530.99
Was$549.95Save $18.96 (3%)
Key Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. The ZLINE Ducted Wall Mount Range Hood in Stainless Steel with a Matte Black shell provides the ultimate combination of customization and durability. Enhance your kitchen experience with premium features, such as built-in LED lighting, dishwasher safe baffle filters, a powerful, yet quiet motor that eliminates all odors, grease, and smoke as well as a stainless steel accent handle.This hood's high-performance, 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. Indulge in every homemade meal and dinner conversation with peace of mind and a clean, healthy space. ZLINE stands by the quality and durability of our Range Hoods, backed with a worry-free lifetime motor warranty and 3 year parts warranty. The KB4STX-BLM-36 Stainless Steel Range Hood ships next business day when in stock.
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. The ZLINE Ducted Wall Mount Range Hood in Stainless Steel with a Matte Black shell provides the ultimate combination of customization and durability. Enhance your kitchen experience with premium features, such as built-in LED lighting, dishwasher safe baffle filters, a powerful, yet quiet motor that eliminates all odors, grease, and smoke as well as a stainless steel accent handle.This hood's high-performance, 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. Indulge in every homemade meal and dinner conversation with peace of mind and a clean, healthy space. ZLINE stands by the quality and durability of our Range Hoods, backed with a worry-free lifetime motor warranty and 3 year parts warranty. The KB4STX-BLM-36 Stainless Steel Range Hood ships next business day when in stock.
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 35.5 in. W x 17.75 in. D x 12 in. H |
| Chimney Dimensions | 9.2" W x 11.75" D x 35.44" H |
Details
| Appliance Category | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 30/41/49/52 |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 17 Inch |
| Shipping Length | 22.75 Inch |
| Shipping Weight | 82 lbs |
| Total of Shipping Weight | 82 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | 12 Inch |
| Depth | 17.75 Inch |
| Weight | 42 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.17 Ibs |
| Total of Cubes | 4.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.17 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".










