Designer Series Wall Mount Range Hood (8667B) - 48 Inch - 8667B48
Designer Series Wall Mount Range Hood (8667B) - 48 Inch
Model: 8667B48















Designer Series Wall Mount Range Hood (8667B) - 48 Inch
Model: 8667B48
Key Features
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
High performance 4-speed motor
Includes chimney
Built-in LED lighting
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
High performance 4-speed motor
Includes chimney
Built-in LED lighting
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Specifications
Other
| Venting Size | |
| 8667B-30 | 6" Outlet (Transition piece to round ducting included) 8667B-36 |
| 8667B-30 | 120/240/320/400 8667B-36 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 8667B-30 |
Dimensions & Weight
| Width | 8667 in. |
| Height | 16.38 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
| Width | 48 Inch |
| Height | 16.4 Inch |
| Weight | 78 lbs |
| Depth | 23.6 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8672 in. |
| Shipping Height | 21.38 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 21.4 Inch |
| Shipping Length | 28.6 Inch |
| Shipping Weight | 118 lbs |
| Total of Shipping Weight | 118 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1971.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 24504.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1971.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 24504.54 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 10.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.65 Ibs |
| Total of Cubes | 10.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.65 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 48 in. W x 23.6 in. D x 16.4 in. H |
| Chimney Dimensions | 13.5" W x 11.75" D x 36" H |
Details
| Appliance Category | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family | 7-Layer Baked Oil Rubbed Bronze Finish |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Number of Lights | 4 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 30/41/49/52 |
| Duct Size | 8 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".











