$863.99
Was$899.95Save $35.96 (4%)
40" Ducted Wall Mount Range Hood Insert - 72140
$863.99
Was$899.95Save $35.96 (4%)
Key Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. The ZLINE 721-40 is a 40 in. stainless steel range hood insert with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen. This hood's high-performance, 700 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. With its classic 430 grade stainless steel, this range hood contains rust, temperature, and corrosion-resistant properties to ensure a durable vent hood that will last for years to come. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This range hood insert has a ducted vent with easy, simple installation. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty. The 721-40 ships next business day when in stock.
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. The ZLINE 721-40 is a 40 in. stainless steel range hood insert with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen. This hood's high-performance, 700 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. With its classic 430 grade stainless steel, this range hood contains rust, temperature, and corrosion-resistant properties to ensure a durable vent hood that will last for years to come. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This range hood insert has a ducted vent with easy, simple installation. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty. The 721-40 ships next business day when in stock.
Specifications
Other
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibles) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| 721-28 | 28" W x 21" D x 14.2" H |
| 721-34 | 34" W x 21" D x 14.2" H |
| 721-40 | 40" W x 21" D x 14.2" H |
| 721-46 | 46" W x 21" D x 14.2" H |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) |
| Lighting | 3 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Mount Type | Range Hood Insert |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 40 Inch |
| Height | 14.63 Inch |
| Weight | 55 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 45 Inch |
| Shipping Height | 19.63 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 95 lbs |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 7.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 88.38 Ibs |
| Total of Cubes | 7.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 88.38 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 39.625 in. W x 21 in. D x 14.625 in. H |
Details
| Appliance Category | Insert Range Hood |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Insert |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 30/41/49/52 |
| Duct Size | 8 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".


















