Kitchen Hub - UVH13012MSS
Kitchen Hub
Model: UVH13012MSS



































Product Video

Kitchen Hub
Model: UVH13012MSS
Key Features
Ignite your cooking creativity with the App that shows you how!
You are in control
Experiences and moments captured easily
Entertainment at your fingertips
Keep things moving
Dinner and apps
Design driven venting
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ignite your cooking creativity with the App that shows you how!
Push the boundaries of your culinary adventures with the Recipe App that’s built right into the Hub. This App offers precise, step-by-step instructions for thousands of recipes, while guiding you to the perfect end result. In addition, you can digitally organize your own personal recipes by snapping a picture of them and saving within the App.
You are in control
Bring every element of your smart home together in one place, with an elegant interface that makes it easy to do anything from extending your tumble cycle to adjusting your learning thermostat or your personal wireless lighting system
Experiences and moments captured easily
Connect while cooking with friends and family outside the walls of your kitchen, using the Kitchen Hub’s two cameras that make video chatting, picture sharing and pinning—easy
Entertainment at your fingertips
Stream an engaging dinner party playlist for your next gathering or watch your favorite cooking show with the most popular entertainment apps, including Netflix, Spotify, Hulu and more
Keep things moving
Use voice commands for everything from your appliances to your calendar and more, with the Google Assistant platform that makes multitasking easier than ever
Dinner and apps
From your favorite shopping apps to your preferred smart home product platforms, you can download any app that’s available in the Google Play Store
Design driven venting
Effortlessly keep your kitchen fresh while cooking with the power of the Kitchen Hub’s 600-CFM variable-speed fan control venting system with LED lighting and a vertical exhaust configuration
Specifications
FEATURES
| CFM/ Sones Rating | 600/5.5 (Boost Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 380/4.0 (High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 290/ 3.0 (Medium Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 100/1.0 (Working Speed) |
| Charcoal Filter | UXCF91 |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Connected Capabilities | Phillips Hue |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Features | Auto-On (Heat Sensor) |
| Control Features | Delay Off |
| Control Features | Filter Indicator Alert |
| Control Features | Front and bottom facing cameras |
| Control Features | Flavorly™ guided recipe app |
| Control Features | Video and music streaming |
| Control Features | Voice Assistant |
| Control Type | 27" Touchscreen |
| Control Type | Android 8.x (Oreo) |
| Cooktop Lighting | LED |
| Ducting | Convertible |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| WiFi Connect | Built-In |
| Max CFM | 600 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Blower Type | Internal |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 65 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 58 lb |
| Overall Depth | 16.25 in |
| Overall Height | 16.5 in |
| Overall Width | 29.75 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 3.9 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in "Georgia and Central Florida".










