30" Under The Cabinet Hood - PVX7300FJDS
30" Under The Cabinet Hood
Model: PVX7300FJDS












Product Video

30" Under The Cabinet Hood
Model: PVX7300FJDS
Replaced By
Key Features
Four-speed with boost, 390-CFM venting system
Glass touch controls
Dual LED lighting with nightlight
Chef Connect
Auto-off
Convertible venting options
Appearance (Fully enclosed bottom)
Optional remote control
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Four-speed with boost, 390-CFM venting system
Removes smoke, grease, odors and moisture
Glass touch controls
Set functions quickly and clean with little effort
Dual LED lighting with nightlight
Choose bright light while cooking or low light at night - bulbs included
Chef Connect
Sync your hood with your range using Bluetooth to automatically control your hood's lights and fan
Auto-off
Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
Convertible venting options
Select recirculating or external venting
Appearance (Fully enclosed bottom)
Enjoy a sleek appearance from every angle
Optional remote control
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Easy installation
10 minutes or less by one person
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Net Weight | 21 lb |
| Approximate Shipping Weight | 28 lb |
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | Dual LED |
| Max CFM | 390 |
| Ducting | Vertical or Horizontal; 7" Round |
| Light Controls | On/Off/Night-Light |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 70/1.5 (Low Speed) |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Control Features | Chef Connect |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Location | Front |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| Blower Type | Internal |
| CFM/ Sones Rating | 310/6.0 (High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 390/8.0 (Boost Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 210/4.0 (Medium Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | UXRC70 - Remote Control |
| Optional Accessories | JXHC1 - Power Cord Kit |
| Optional Accessories | JXCF55 - Charcoal Filter |
| Optional Accessories | JXS50SS - 15" Cabinet Spacer for 30" Hoods |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 21 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 61 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 61 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.64 lbs. |
| Total of Cubes | 1.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.64 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".











