Series 36" High Performance Range Hood - JV566HSS
Series 36" High Performance Range Hood
Model: JV566HSS




Series 36" High Performance Range Hood
Model: JV566HSS
Key Features
Convertible venting
Vertical and rear exhaust
Halogen cooktop light
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convertible venting
Offers vented or non-vented installation options
Vertical and rear exhaust
Exhausts from the top or rear of the hood
Halogen cooktop light
Illuminates the cooking surface
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Net Weight | 25 lb |
| Approximate Shipping Weight | 33 lb |
| Overall Height | 4 3/4 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | Dual Halogen |
| Ducting | 4-Way |
| Light Controls | Hi/Low |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| Fan Controls | Rocker |
| Sones Rating : Top Exhaust-Rectangular | 5.0 |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 4.5 |
| Vertical Exhaust-Rectangular (Cubic Feet/Minute) | 240 |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 250 |
| Sones Rating : Rear Exhaust | 4.5 |
| LED Indicators | "On" |
| Control Location | Hidden |
| Rear Exhaust (Cubic Feet / Minute) | 240 |
| Removable Grease Filter(s) | Micromesh |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Black |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| Optional Damper Accessory (Round) | JXDA22 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 1.4 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 4.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 25 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 9.75 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 24.52 lbs. |
| Total of Cubes | 1.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 24.52 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










