Series 30" High Performance Range Hood - JV535HWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Series 30" High Performance Range Hood
Model: JV535HWW




This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Series 30" High Performance Range Hood
Model: JV535HWW
Key Features
Convertible venting
Vertical and rear exhaust
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Specifications
Certifications
Features
Convertible venting
Offers vented or non-vented installation options
Vertical and rear exhaust
Exhausts from the top or rear of the hood
Certifications
AHAM
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Net Weight | 23 lb |
| Approximate Shipping Weight | 30 lb |
| Overall Height | 4 3/4 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | Dual Halogen |
| Max CFM | 240 |
| Ducting | 4-Way; 7" Round |
| Light Controls | Hi/Low |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| Fan Controls | Rocker |
| CFM/ Sones Rating | 240/ 4.5 (Top Round High Speed) |
| LED Indicators | "On" |
| Control Location | Hidden |
| Removable Grease Filter(s) | Micromesh |
| CFM/ Sones Rating | 150/ 1.5 (Back Rectangular Working Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 220/ 4.5 (Back Rectangular High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 2.0 (Top Round Working Speed Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 220/ 4.5 (Top Rectangular High Speed) |
| CFM/ Sones Rating | 140/ 1.5 (Top Rectangular Working Speed) |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | White |
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| Optional Damper Accessory (Round) | JXDA22 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 1.4 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 4.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 23 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 9.75 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 63 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 63 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.42 lbs. |
| Total of Cubes | 1.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










