30" Performance Hood - JV535CBB
30" Performance Hood
Model: JV535CBB


30" Performance Hood
Model: JV535CBB
Key Features
Convertible venting
Vertical and rear exhaust
Variable speed fan control
Halogen light
Night-light
Removable grease filter
Round and rectangular ducting
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convertible venting
Hood configuration can be changed to fit the needs of various installation requirements
Vertical and rear exhaust
Provides the option of connecting duct work to either the rear or the top of the hood
Variable speed fan control
The powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Halogen light
Provides bright light that illuminates the cooking surface below hood
Night-light
Ideal light setting to use as nightlight for the kitchen
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Round and rectangular ducting
Hood is designed to fit either standard round or rectangular duct work
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Net Weight | 25 lb |
| Approximate Shipping Weight | 29 lb |
| Overall Height | 7 1/4 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Filter Size (sq. in.) | 171 |
| Exhaust Options | 7" Round Duct |
| Damper Included (Rectangular) | Yes |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 4.0 |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 190 |
| Sones Rating : Rear Exhaust | 4.0 |
| Rear Exhaust (Cubic Feet / Minute) | 200 |
| Removable Grease Filter(s) | 2 |
| Cooktop Lighting | 2 |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
ACCESSORIES
| Optional Damper Accessory (Round) | JXDA23 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 1.4 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Externally Vented |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 7.25 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 25 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 12.25 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 31.16 lbs. |
| Total of Cubes | 2.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 31.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










