RV Under the Cabinet Range Hood - JNXR22SPSS
RV Under the Cabinet Range Hood
Model: JNXR22SPSS












RV Under the Cabinet Range Hood
Model: JNXR22SPSS
Key Features
Small RV Range Hood
12V DC Power Range Hood
Front Controls
LED Cooktop Lighting
Ductless RV Range Hood
Filter Included
Design Requirements - NFPA 1192
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Small RV Range Hood
Easily install this RV range hood over the camper's cooktop for efficient ventilation and odor removal
12V DC Power Range Hood
This 12-volt range hood can easily be used with an RV's 12-volt power system for a user-friendly solution
Front Controls
Enjoy convenient access to the fan and light switches with an easy access panel on the RV range hood
LED Cooktop Lighting
Cook on a well-lit RV range cooktop thanks to a range hood that illuminates the entire stove surface with powerful LED lights
Ductless RV Range Hood
The non-vented design of this ductless range hood cleans and returns air to the RV kitchen without the need for modifications
Filter Included
A reusable, washable RV range filter is included. Easily clean the aluminum mesh filter under running water for fresh air every use
Design Requirements - NFPA 1192
This NFPA 1192 compliant RV under cabinet hood is an ideal choice for cabinets approximately 15 inches to 16 inches deep
Certifications
CSA
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 17.76 in |
| Overall Width | 22.05 in |
| Overall Height | 4.65 in |
| Net Weight | 17 lb |
| Approximate Shipping Weight | 20 lb |
| Cabinet Width | 22 in |
APPEARANCE
| Installation | RV Ready |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
FEATURES
| RV Ready | Yes |
| Cooktop Lighting | LED |
| Power | 8W Power |
| Control Type | Rocker Switch |
| Fan Speed Control | 1-Speed |
| Charcoal Filter | Yes |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Control Location | Front |
| Control Type | Mechanical |
POWER / RATINGS
| Voltage (MAX) | 12 V |
Dimensions & Weight
| Width | 22.05 in. |
| Height | 4.65 in. |
| Length | 17.76 in. |
| Weight | 17 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.05 in. |
| Shipping Height | 9.65 in. |
| Shipping Length | 22.76 in. |
| Shipping Weight | 57 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.1 lbs. |
| Total of Cubes | 1.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.1 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










