30" Telescopic Downdraft System - JVB37HWW
30" Telescopic Downdraft System
Model: JVB37HWW






30" Telescopic Downdraft System
Model: JVB37HWW
Key Features
Telescopic downdraft hood
500 CFM
Variable speed fan control
Removable grease filter
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Telescopic downdraft hood
Hood raises over cooktop surface and retracts when not in use
500 CFM
Powerful 500 CFM performance removes smoke and vapors from the cooking area
Variable speed fan control
The powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 57 lb |
| Approximate Shipping Weight | 72 lb |
| Overall Depth | 2 1/4 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | Variable Speed With Slide Control |
| Optional Blower Mount Capabilities | Yes |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 390 |
| Exhaust Options | Minimum 6" Round Duct Capability |
| Telescopic Assembly | Black |
| Cover Plate | White |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.0 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 2.25 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 7.25 in. |
| Shipping Weight | 97 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.11 lbs. |
| Total of Cubes | 1.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.11 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










