Series 30" Slide-In Front Control Electric Convection Range with Warming Drawer - PS920SFSS
Series 30" Slide-In Front Control Electric Convection Range with Warming Drawer
Model: PS920SFSS


















Product Video

Series 30" Slide-In Front Control Electric Convection Range with Warming Drawer
Model: PS920SFSS
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Self-clean roller rack
Glass touch controls
Self-clean with Steam Clean option
Black gloss oven interior
Front controls
Fit Guarantee
12"/9"/6" 3,600W Power Boil
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean roller rack
Easily access items with racks that glide smoothly
Glass touch controls
Clean with little effort and set temperatures quickly
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Front controls
Fit Guarantee
Replace your old 30” free-standing range with a new 30" slide-in model. GE slide-in ranges are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
12"/9"/6" 3,600W Power Boil
Pots and pans fit perfectly on the flexible heating element
Expandable bridge zone
Use only the heat you need with an expandable cooktop zone
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Warming drawer
Variable temperature control keeps foods warm
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 195 lb |
| Depth Without Handle | 25.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 215 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Depth with Door Open | 48.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Height | 37 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" Warming Zone |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W Bridge |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 5 |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Control Location | Front controls |
| Control Type | Glass Touch Controls |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W Bridge |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Overhanging Cooktop |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Front Controls |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 1 Roller Rack |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 13.5 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 10.1 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 37.25 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 42.25 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.82 lbs. |
| Total of Cubes | 19.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.82 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










