30" Slide-In Electric Range - PS905TPWW
30" Slide-In Electric Range
Model: PS905TPWW






Product Video

30" Slide-In Electric Range
Model: PS905TPWW
Key Features
9"/6" Power Boil element
Bridge element
Fifth element warming zone
TrueTemp oven system
Ribbon heating elements
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Bridge element
Combines cooking elements into one cooking area
Fifth element warming zone
Provides low-heat capability for foods
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 167 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.625 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 187 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Cooking System | Thermal |
| Cleaning Time | Variable |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Sound Volume Control | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 7" 1800W |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Left Rear | 7" 1800W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | True White Glass |
| Control Location | Upfront |
| Bridge Element | 800W (4400W Total) |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Cooktop Surface | Overhanging Cooktop |
| Element - Center | 120W Warming Zone |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Start Pad |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Bake Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Frameless Glass Door |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Control Knobs | Plastic |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | True White |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
ACCESSORIES
| Optional Lower Trim Kit | JXS56WW (White) |
| Optional Body Sides | JXS77WW (White) |
| Optional Backguard | JXS37WW (White) |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Optional Backguard | JXS32WW (White) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 167 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










