30" Slide-In CleanDesign Electric Range - JSP46CDCC
30" Slide-In CleanDesign Electric Range
Model: JSP46CDCC


30" Slide-In CleanDesign Electric Range
Model: JSP46CDCC
Key Features
Ceramic glass cooktop with patterned glass
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
4.4 cu. ft. oven capacity
True frameless glass oven door with big clear view window
One 6", one dual 6"/9" element and two 8" ribbon heating elements
Frameless glass oven door with big-view window
SmartSet-electronic oven controls
Integrated designer-style handle
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic glass cooktop with patterned glass
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
4.4 cu. ft. oven capacity
True frameless glass oven door with big clear view window
One 6", one dual 6"/9" element and two 8" ribbon heating elements
Frameless glass oven door with big-view window
SmartSet-electronic oven controls
Integrated designer-style handle
Storage drawer
Interior oven light
Broiler pan with grid
Hot surface indicator lights
Automatic oven shut-off with override
2 oven shelves
Convection conversion
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Cooktop Surface | Bisque Patterned on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartSet |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Bake Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
ACCESSORIES
| Optional Vertical Side Trim Kit | JXS86WW (White) |
| Optional Lower Trim Kit | JXS56CC (Bisque) |
| Optional Body Sides | JXS76CC (Bisque) |
| Optional Backguard | JXS36CC (Bisque) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Bisque Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










