30" Slide-In Electric Range - JS968BKBB
30" Slide-In Electric Range
Model: JS968BKBB








30" Slide-In Electric Range
Model: JS968BKBB
Key Features
True European Convection with Precise Air
Convection Bake multi-rack
Convection Roast
Self-clean oven
12"/9"/6" tri-ring element
Bridge element
Ceramic glass cooktop
Auto Recipe Conversion
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Convection Bake multi-rack
The reversing fan and third, 2500-watt element surrounding a fan provides even browning on every rack
Convection Roast
Optimal for larger cuts of meat, this setting rotates the heat around all sides, sealing in the juices, producing rotisserie results at up to 25% faster than a conventional oven
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
12"/9"/6" tri-ring element
Choose a 12"/9"/6" heating element to accommodate the size of your pan
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for griddles and gourmet pans
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Auto Recipe Conversion
Set controls according to the recipe, and the oven automatically converts temperatures to the convection settings
The Convection Cookbook
Offers everything the chef needs to know about convection cooking, including over 150 delicious convection cooking recipes
Self-clean, heavy-duty oven racks
Tough, double-coated racks can stay in the oven during the self-clean cycle to eliminate hand cleaning
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get to give you the baking and broiling performance you desire
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Warming zone
To help keep meals coordinated, the warming option helps keep foods ready to serve
Glass touch controls
Smooth controls are easy to use and add a sophisticated style to the kitchen
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Sound Volume Control | Yes |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (1,050/1,950/3,000W) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | EasySet III |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Bake Wattage | 2700W |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
ACCESSORIES
| Optional Lower Trim Kit | JXS56BB (Black) |
| Optional Body Sides | JXS77BB (Black) |
| Cookbook | Yes |
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










