30" Slide-In Front Control Gas Range - JGSS61SPSS
30" Slide-In Front Control Gas Range
Model: JGSS61SPSS




















360 View
30" Slide-In Front Control Gas Range
Model: JGSS61SPSS
Replaced By
Ge® 30" Slide-in Front-control Convection Gas Range With No Preheat Air Fry And Easywash™ Oven Tray
Model: GGS600AVFS

$989.01
Was$1,649.00Save $659.99 (40%)
Key Features
Fit Guarantee
Edge-to-edge cooktop
Two 15,000-BTU Power Boil Burners
Heavy duty, dishwasher-safe grates
Steam clean
Precise simmer burner
In-oven broil
Smooth-glide storage drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Fit Guarantee
This gas range will fit your existing 30" cut-out, or GE Appliances will help pay for modifications up to $300 See offer criteria and details
Edge-to-edge cooktop
Continuous, edge-to-edge cooktop give you a large cooking space and can handle any cookware
Two 15,000-BTU Power Boil Burners
Steam your favorite veggies on one powerful burner while searing a steak on the other
Heavy duty, dishwasher-safe grates
These cooktop grates can be cleaned one of two ways – either in the dishwasher, or on the bottom of a self-clean oven
Steam clean
A steam cleaning option cleans the oven cavity in a 30-minute cycle with less odor and heat
Precise simmer burner
This burner setting provides low, even heat so delicate dishes don't burn
In-oven broil
An in-oven broiler makes broiler cooking hassle-free
Smooth-glide storage drawer
A storage drawer opens and closes easily for extra kitchen storage
Finished sides
Make range installation easy and flexible while adding an attractive look to any kitchen
Large capacity oven
Cook an entire meal at once with a 5.3 cubic foot oven which provides enough room for multiple dishes
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Depth | 29.25 in |
| Net Weight | 194 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 214 lb |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.375 in |
| Depth with Door Open | 47 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 19-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Flush Appearance |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Interior | Gray |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | 2 Piece Continuous Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Front |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Drawer Type | Storage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Smooth Glide Storage Drawer |
| OU Certified | No |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | Gray |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Interior | 1 Auto Incandescent Light |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 15.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 15.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.5 Broiler |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit | Optional |
| Trim Kit | JXFILLR1DD |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 19-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 194 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 234 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 234 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.84 lbs. |
| Total of Cubes | 18.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.84 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










