30" Dual Fuel Slide-In Range - J2S968BHBB
30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968BHBB


30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968BHBB
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Convection Roast
Self-clean oven
Power Boil burner
Glass touch controls
Precise Simmer burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Power Boil burner
Delivers 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Glass touch controls
Features the smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 44.75 in |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Fuel Type | Electric and Natural Gas |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast Multi/Single Rack |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Glass Ceramic |
| Roasting Rack | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet III |
| Precise Simmer Burner | (1) 6,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
ACCESSORIES
| Trim Kit - Lower | JXS56BB (Black) |
| Convection Cookbook / Cooking Guide | Included |
| Trim Kit - Body Side | JXS77BB (Black) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2700W |
| Volts/Hertz/Amps | 208/240V; 60Hz; 40A |
| Broiler Wattage | 3600W |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
| Total of Cubes | 18.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










