30" Dual Fuel Slide-In Range - J2S968BEKBB
30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968BEKBB






30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968BEKBB
Key Features
True Convection with Precise Air
Single / multi-rack Convection Bake
Convection Roast
Self-clean oven
Power Boil burner
Glass touch controls
Eight-pass bake element
TrueTemp system
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Single / multi-rack Convection Bake
Provides ideal airflow throughout the oven, ensuring optimal results on both racks
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Power Boil burner
Delivers 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Glass touch controls
Features the smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Eight-pass bake element
A powerful, continuous heating element loops throughout the oven, delivering evenly cooked foods
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Auto Recipe Conversion
Automatically converts standard recipe temperatures to proper convection settings, eliminating the guesswork
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees, ideal for delicate foods and sauces
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 44.75 in |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 39 1/4 in |
FEATURES
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Fuel Type | Electric and Natural Gas |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast Multi/Single Rack |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Glass Ceramic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet VI |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
ACCESSORIES
| Trim Kit - Lower | JXS56BB (Black) |
| Convection Cookbook / Cooking Guide | Included |
| Trim Kit - Body Side | JXS77BB (Black) |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0 |
| Bake Wattage | 2700W |
| Volts/Hertz/Amps | 208/240V; 60Hz; 40A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 13.0; (1) 9.1; (1) 8.0; (1) 6.0 |
| Broiler Wattage | 3600W |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 39.25 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 44.25 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 249.28 lbs. |
| Total of Cubes | 20.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 249.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










