30" Free-Standing Gas Range - XGB635DEKWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Free-Standing Gas Range
Model: XGB635DEKWW

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Free-Standing Gas Range
Model: XGB635DEKWW
Description
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating.Cook more dishes at once.46 1/4 H x 30 W x 28 3/4 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
FEATURES
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Burner - Right Front | 13,000 BTU |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | White |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Drawer Type | Storage |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Control Knobs | Gloss White |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 26 1/4 in |
| Depth with Door Open | 46 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/4 |
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/4 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0 |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".









