30" Free-Standing Standard Clean Electric Range - XBS360DMWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Free-Standing Standard Clean Electric Range
Model: XBS360DMWW

Product Video

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Free-Standing Standard Clean Electric Range
Model: XBS360DMWW
Description
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety.Help cooks coordinate meal preparation and cooking.46 3/4 H x 30 W x 28 3/4 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Type | Coil |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Element - Left Rear | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Fuel Type | Electric |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Color | White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Depth with Door Open | 46 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Net Weight | 150 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 46 3/4 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| KW Rating at 240V | 10.1 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".









