30" Wide Gas Range, Open Burners - TNM2107BRW
30" Wide Gas Range, Open Burners
Model: TNM2107BRW






30" Wide Gas Range, Open Burners
Model: TNM2107BRW
Key Features
Made in the USA
Stainless steel finish
30 inch wide range
Slide-in look
24 inch depth
Professional towel bar handles
Four open burners
Designed for natural gas
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Made in the USA
Designed and constructed domestically
Stainless steel finish
Doors are constructed from brushed stainless steel for modern luxury built to last
30 inch wide range
Standard size ideal for most kitchens
Slide-in look
Low backguard trimmed in stainless steel makes it easier to integrate your own backsplash design
24 inch depth
Shallower fit is ideal for L-shaped and galley kitchens
Professional towel bar handles
Curved handles in brushed stainless steel offer an easier grip in attractive style
Four open burners
9000 BTU burners with built-in enamel grates to meet most cooking needs
Designed for natural gas
Set for use with natural gas connection. To convert for propane use, add Kit LP
Electronic ignition
Spark ignition system with a pre-installed 115V 3-prong cord
Oven window and interior lighting
Door includes a window and exterior on/off rocker light switch, making it easier to monitor your cooking without opening the door
Upfront controls
Push-to-turn knobs offer easier, safer access, preventing users from reaching over hot burners to adjust
Recessed oven door
Smart design limits the depth and protects adjacent cabinets
Adjustable oven racks
Two wire racks with safety brakes included, with several glide positions to accommodate a variety of sizes
Broiler compartment
Lower drop-down compartment for separate broiling with even heat distribution
Porcelain construction
Oven interior features high quality porcelain construction for long-lasting durability, while the cooking surface is made from scratch resistant porcelain enamel
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility that complies with the Americans for Disabilities Act guidelines
Recessed surface
Smart design helps to contain spills
Anti-tip bracket
Included for user installation to help prevent tipping
Broiler pan included
Two-piece porcelain broiler tray with grease well
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 170 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15 ft³ |
| Dimensional Weight | 186.47 lbs. |
| Total of Cubes | 15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 186.47 lbs. |
Overview Gas Range
| Nominal Height | 36.0" (91 cm) |
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 30.0" (76 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 170.0 lbs. (77 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101079202 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | With Kit LP Accessory |
| Oven Capacity | 3.69 cu.ft |
| Cooktop Surface | Porcelain |
| Burner Type | Open |
| Number of Burners | 4 |
| Burner #1 BTU | 9000.0 |
| Burner #2 BTU | 9000.0 |
| Burner #3 BTU | 9000.0 |
| Burner #4 BTU | 9000.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0" (36 cm) |
| Oven Interior Width | 24.0" (61 cm) |
| Oven Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Broiler Location | Below Oven |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











