24" Wide Electric Smooth-Top Range - REX2451SSRT
24" Wide Electric Smooth-Top Range
Model: REX2451SSRT














24" Wide Electric Smooth-Top Range
Model: REX2451SSRT
Key Features
Storage drawer
24" width
Oven window with light
Removable backguard
Smooth ceramic glass top
Waist-high broiler
Upfront controls
Push-to-turn knobs
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Storage drawer
Save even more space by storing your pots and pans in this pull-out compartment
24" width
Perfectly sized for apartments and smaller home kitchens
Oven window with light
Easier monitoring of your cooking with an oven window and on/off light
Removable backguard
Unit ships with low stainless steel backguard but can be easily converted to a traditional slide-in style for a more integrated look
Smooth ceramic glass top
Smooth cooking surface ensures improved safety and easy cleanability
Waist-high broiler
Broiler is located inside the oven, making it easier to use
Upfront controls
Control panel is conveniently located to prevent users from reaching over hot cooktop surface for adjustments
Push-to-turn knobs
To prevent accidents, knobs require a small amount of force when turning
Four cooking zones
Surface features two 8" and two 6" elements to accommodate a range of sizes and cooking needs
Safety burners
Cooking elements will cycle off before reaching dangerous flashpoint temperatures to prevent cooking fires, and will cycle back on to resume heating
Stainless steel finish
Oven door, storage drawer, and control panel feature a stainless steel finish
Adjustable racks
Includes two oven racks that can be adjusted to accommodate a variety of sizes when baking or broiling
Safety brake system for oven racks
Sliding racks will stay in your oven with special brake mechanism
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
Hot surface indicator
Indicator light shows if the cooking surface is still too hot to touch
Indicator lights
Control panel includes an 'on' light for the oven and burners for added safety when using the range
Porcelain construction
Oven interior features high quality porcelain construction for long-lasting durability
Anti-tip bracket
Included for user installation to help prevent accidents
Textured cabinet
Fully finished black cabinet constructed from steel
Compact broiler tray
Two-piece pan and cover included
Cord not included
Compatible with standard 40 amp 3 or 4-wire range cords
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 24.25 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.24 lbs. |
| Total of Cubes | 12.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.24 lbs. |
Overview Electric Range
| Nominal Height | 37.0" (94 cm) |
| Height of Cabinet | 36.5" (93 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.25" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.25" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.5" (110 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 40.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101061764 |
| Oven Capacity | 2.9 cu.ft. (82 L) |
| Cooktop Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 4 |
| Element #1 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #1 Wattage | 2000.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 1500.0 |
| Element #3 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #3 Wattage | 1500.0 |
| Element #4 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #4 Wattage | 2000.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Backguard | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 15.25" (39 cm) |
| Oven Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Power Source | 220V |
| Storage Compartment | Yes |
| Broiler Location | Inside Oven |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











