20" Wide Electric Smooth-Top Range - REX2071SSRT
20" Wide Electric Smooth-Top Range
Model: REX2071SSRT














20" Wide Electric Smooth-Top Range
Model: REX2071SSRT
Key Features
Oven window with light
20" width
Smooth ceramic glass top
Upfront controls
Waist-high broiler
Removable backguard
Four cooking zones
Safety burners
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Oven window with light
Easier monitoring of your cooking with an oven window and on/off light
20" width
Perfectly sized for apartments and smaller kitchens
Smooth ceramic glass top
Smooth cooking surface ensures improved safety and easy cleanability
Upfront controls
Control panel is conveniently located to prevent users from reaching over hot cooktop surface for adjustments
Waist-high broiler
Broiler is located inside the oven, making it easier to use
Removable backguard
Unit ships with low stainless steel backguard but can be easily converted to a traditional slide-in style for a more integrated look
Four cooking zones
Surface features four 6 1/2" 1200W elements
Safety burners
Cooking elements will cycle off before reaching dangerous flashpoint temperatures to prevent cooking fires, and will cycle back on to resume heating
Push-to-turn burner knobs
Burner knobs require a small amount of force to turn on for added protection against accidents; oven knob is not push-to-turn
Adjustable racks
Includes two oven racks that can be adjusted to accommodate a variety of sizes when baking or broiling
Safety brake system for oven racks
Sliding racks will stay in your oven with special brake mechanism
Indicator lights
Control panel includes an 'on' light for the oven and burners for added safety when using the range
Hot surface indicator
Indicator light shows if the cooking surface is still too hot to touch
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
Porcelain construction
Oven interior features high quality porcelain construction for long-lasting durability
Textured cabinet
Fully finished black cabinet constructed from steel
Compact broiler tray
Two-piece pan and cover included
Anti-tip bracket
Safety feature included for user installation to help prevent accidents
Cord not included
Compatible with standard 40 amp 3 or 4-wire range cords
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.75 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 24.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 125.76 lbs. |
| Total of Cubes | 10.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 125.76 lbs. |
Overview Electric Range
| Nominal Height | 37.0" (94 cm) |
| Height of Cabinet | 36.5" (93 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.75" (50 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.25" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 40.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101058320 |
| Oven Capacity | 2.3 cu.ft. (65 L) |
| Cooktop Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 4 |
| Element #1 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Element #3 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #3 Wattage | 1200.0 |
| Element #4 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #4 Wattage | 1200.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 15.25" (39 cm) |
| Oven Interior Width | 15.0" (38 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Power Source | 220V |
| Broiler Location | Inside Oven |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











