30" Free-Standing Electric Range - RB780RHSS
30" Free-Standing Electric Range
Model: RB780RHSS
















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: RB780RHSS
Key Features
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
5.0 cu. ft. oven capacity
Electronic oven controls
Standard window
Frameless glass oven door
Two oven racks
Interior oven light
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Frameless glass oven door
Simple, stylish and easy to clean
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Audible preheat signal
Know when the oven is ready
Designer-style handle
Sleek lines and a rounded shape that add to the modern appearance
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpad |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Black |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Scraper |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.5 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.5 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 294.74 lbs. |
| Total of Cubes | 23.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 294.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










