30" Free-Standing Electric Range - RB720DHCC
30" Free-Standing Electric Range
Model: RB720DHCC















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: RB720DHCC
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Coil heating elements
Electronic oven controls
Big view window
Frameless glass oven door
Porcelain upswept cooktop
Two oven racks
Chrome drip bowls
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Big view window
Provides a large, convenient viewing area to check the progress of food
Frameless glass oven door
Simple, stylish and easy to clean
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Audible preheat signal
Know when the oven is ready
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2600W 5-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpad |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | Bisque |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.75 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.75 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
| Total of Cubes | 23.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










