30" Free-Standing Electric Range - RB560DHWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: RB560DHWW














30" Free-Standing Electric Range
Model: RB560DHWW
Key Features
Standard clean oven
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
5.0 cu. ft. oven capacity
Electronic oven controls
Big view window
Frameless glass oven door
Interior oven light
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Big view window
Provides a large, convenient viewing area to check the progress of food
Frameless glass oven door
Simple, stylish and easy to clean
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Audible preheat signal
Know when the oven is ready
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpad |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.5 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.5 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 294.74 lbs. |
| Total of Cubes | 23.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 294.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










