30" Free-Standing Electric Range - RB526DHCC
30" Free-Standing Electric Range
Model: RB526DHCC














30" Free-Standing Electric Range
Model: RB526DHCC
Key Features
Standard clean oven
Coil heating elements
Electronic clock and timer
Standard window
Porcelain upswept cooktop
Chrome drip bowls
5.0 cu. ft. oven capacity
Two oven racks
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Electronic clock and timer
Help cooks coordinate meal preparation and cooking
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Element "On" Indicator Light
Know when an element is on
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2100W 4-turn |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2100W 4-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1250W 3-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1250W 3-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | Bisque |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.75 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.75 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
| Total of Cubes | 23.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










