30" Free-Standing Electric Range - RB525DHBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: RB525DHBB














30" Free-Standing Electric Range
Model: RB525DHBB
Key Features
Standard clean oven
Coil heating elements
Porcelain upswept cooktop
Two oven racks
Removable full-width storage drawer
5.0 cu. ft. oven capacity
Visor handle
Element "On" Indicator Light
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Visor handle
Features a classic design and easy cleanability
Element "On" Indicator Light
Know when an element is on
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 6" 1250W 3-turn |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2100W 4-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1250W 3-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1250W 3-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Handle | Visor |
| Color Appearance | Black |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.75 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.75 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
| Total of Cubes | 23.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 290.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










