20" Electric Free-Standing Range - RA820DDWW
20" Electric Free-Standing Range
Model: RA820DDWW








20" Electric Free-Standing Range
Model: RA820DDWW
Key Features
Standard clean oven
One 8" and three 6" plug-in heating elements with chrome drip bowls
Interior oven light
Lift-up cooktop with porcelain-enameled subtop
Standard window
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
One 8" and three 6" plug-in heating elements with chrome drip bowls
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Lift-up cooktop with porcelain-enameled subtop
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.2 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Broiler Wattage | 2400W |
| KW Rating at 208V | 6.9 |
FEATURES
| Element - Right Front | 8" 2100W |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Interior | Oven Interior Light (switch) |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1250W |
| Element - Right Rear | 6" 1250W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Upfront |
| Leveling System | Easy Level System |
| Cooking Technology | Traditional |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.4 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 40.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 114 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 45.5 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 154 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 154 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 154.42 lbs. |
| Total of Cubes | 12.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 154.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in "Georgia and Central Florida".










