Series 30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range - PGB980ZEJSS
Series 30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range
Model: PGB980ZEJSS


































Product Video

Series 30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range
Model: PGB980ZEJSS
Key Features
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Gas convection oven (lower oven)
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Heavy-duty, self-clean roller rack
Self-clean with Steam Clean option
Black gloss oven interior
Dual purpose center burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Extra-large, integrated reversible cast iron grill/griddle
Enjoy ultimate cooking versatility. Cook up to six grilled cheeses on the industry's largest integrated griddle, and then flip it over to grill your favorite foods
Gas convection oven (lower oven)
Circulates heat for high-quality results
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Large capacity is ideal for big meals
Heavy-duty, self-clean roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Dual purpose center burner
Cook with anything from grills and griddles to oversized pots with the industry’s first combination oval/round burner
Edge-to-edge cooktop
A large, continuous cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
20,000 BTU tri-ring burner
Offers the flexibility of three different burners
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range burners with the microwave's surface light and vent.
Heavy duty, self-clean grates
Easily clean grates by placing them in the oven during the self-clean cycle
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Depth with Door Open | 44 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Handle | Designer Style |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 12,000 BTU |
| Oven Control Features | Dual Broil (Upper Oven) |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Both Ovens) |
| Griddle | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 10,000 BTU Dual Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent (Both Ovens) |
| Control Location | Front |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 20,000 BTU Tri-ring Burner |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 5 |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 12.0; (1) 18.0; (1) 5.0; (1) 20.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 18.0; (1) 12.0; (1) 10.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 12.0 / 16.5 Upper; 14.0 / 0.0 Lower |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 10.0 / 12.5 Upper; 13.5 / 0.0 Lower |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.5 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.80 cu ft |
ACCESSORIES
| Center Grate | Included |
| Griddle Accessory | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










