30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer - PGB916SEMSS
30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB916SEMSS




30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: PGB916SEMSS
Key Features
Gas convection oven
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Center oval burner
Non-stick griddle
Deep-recessed cooktop
Continuous grates
Stainless appearance knobs
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Convection heating circulates the air to keep the heat consistent, enhancing the baking or roasting results
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Center oval burner
Oval fifth burner in the center of the cooktop is large to accommodate odd-sized cookware or griddles
Non-stick griddle
Ideal for pancakes, bacon, sandwiches and more
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Continuous grates
Connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Stainless appearance knobs
Stainless appearance knobs add a touch of style that complements the overall stainless steel exterior
Warming drawer
The convenient drawer keeps foods warm and ready to serve and helps makes meal coordination easier
Power Boil 17,000 burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 47 3/16 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| Griddle | Non-Stick |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Stainless Steel |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Warming Drawer Features | Low, Medium, High Temperature Settings |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Control Type | QuickSet VI |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Electronic Control |
| Backguard | Scratch-Resistant |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 9A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0: (1) 9.1; (1) 8.0; (1) 6.0; (1) 4.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.19 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.19 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
| Total of Cubes | 21.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










