Free-Standing Self-Clean Gas Range - PGB900DEMBB
Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: PGB900DEMBB








Product Video

Free-Standing Self-Clean Gas Range
Model: PGB900DEMBB
Key Features
Gas convection oven
5.4 cu. ft. oven capacity
Reversible cast-iron griddle/grill
17,000 BTU Power Boil burner
Center oval burner
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
5.4 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Reversible cast-iron griddle/grill
Provides the flexibility to sear meats and cook delicate meals
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 47 3/16 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Black on Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0; |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.19 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.19 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
| Total of Cubes | 21.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 271.16 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










