30" Free-Standing Double Oven Range - PB978SPSS
30" Free-Standing Double Oven Range
Model: PB978SPSS
















30" Free-Standing Double Oven Range
Model: PB978SPSS
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
True European Convection with Precise Air
NextStep controls
Convection cook
TrueTemp griddle system
12"/9"/6" tri-ring element
Pizza mode
8"/5" dual element
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
NextStep controls
Knob-free controls illuminate to lead through the control setting process
Convection cook
A reversing fan surrounded by a third element circulates hot air for great results on every rack
TrueTemp griddle system
Griddle can be set to heat from 200˚ – 400˚F for a variety of cooking options
12"/9"/6" tri-ring element
Provides three cooking areas in one for the ultimate in cooking versatility
Pizza mode
Provides ideal cooking conditions for preparing fresh or frozen pizzas at the touch of a button
8"/5" dual element
Two heating elements in one allows you to choose either a 8" or 5" element for your cookware
Slow cook mode
Two slow cook options – beef and poultry – deliver ideal conditions for specific meals
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 241 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Approximate Shipping Weight | 262 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | Precise Air Convection System (Lower) |
| Cleaning Time | Variable |
| Oven Interior | Hidden Bake (Lower) |
| 5"/8" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,400W Power Boil) |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 4 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon |
| Control Type | Glass Touch |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Convection Conversion (Lower) |
| Oven Control Features | Convection Cook Pads (Lower) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Display |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.3 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.60 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 241 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 281 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 281 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










