30" Free-Standing Double Oven Range - PB970DPBB
30" Free-Standing Double Oven Range
Model: PB970DPBB






30" Free-Standing Double Oven Range
Model: PB970DPBB
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Upper oven
12"/9"/6" tri-ring element
9"/6" Power Boil element
Warming zone
Hidden bake oven interior
Slow cook mode
Pizza mode
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
Upper oven
Provides the ideal space for cooking pizzas and smaller items
12"/9"/6" tri-ring element
Provides three cooking areas in one for the ultimate in cooking versatility
9"/6" Power Boil element
Accommodates various-size pots or pans and 3,000 Watts of power speeds the boiling process
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Slow cook mode
Two slow cook options – beef and poultry – deliver ideal conditions for specific meals
Pizza mode
Provides ideal cooking conditions for preparing fresh or frozen pizzas at the touch of a button
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 222 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Approximate Shipping Weight | 233 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Interior | Hidden Bake (Lower) |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 4 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Display |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Variable Broil |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.9 |
| Bake Wattage | 2650W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 10.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.60 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 222 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 262 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 262 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










