Spectra 30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer - JGB910WECWW
Spectra 30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: JGB910WECWW


Spectra 30" Free-Standing Self Clean Convection Gas Range with Warming Drawer
Model: JGB910WECWW
Key Features
Gas convection oven
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet V glass touch oven controls
High output burner
QuickSet VI glass touch oven controls
Precise Simmer burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas convection oven
Circulates air throughout the oven cavity ensuring better baking and roasting results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and your maximum oven control
QuickSet V glass touch oven controls
Feature a smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 240 lb |
| Overall Height | 47 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (2) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Fluorescent Backguard Light | Yes |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Warming Drawer Features | Stainless Steel Insert |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Gray Porcelain-Enameled |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | QuickSet V |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Infinite Control Knob |
| Warming Drawer Features | Easy Glide |
| Backguard | Glass |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 260 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 260 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
| Total of Cubes | 24.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










