30" Free-Standing Spectra Convection Range - JBP95TFWW
30" Free-Standing Spectra Convection Range
Model: JBP95TFWW




30" Free-Standing Spectra Convection Range
Model: JBP95TFWW
Key Features
True European Convection
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet V glass touch oven controls
Bridge element
QuickSet VI glass touch oven controls
Dual size ribbon element
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection
A third dual-loop heating element surrounds the fan to deliver uniform and savory cooking results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
QuickSet V glass touch oven controls
Feature a smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,000/2,500W) |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Cooking System | True European Convection |
| Storage Drawer Features | White |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Pad / Auto |
| Oven Interior | CleanDesign™ |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500W); 1 Warming Zone (140W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | True White Ceramic Glass |
| Control Location | Backsplash |
| Roasting Rack | Yes |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | SmartLogic™ Electronic Control w/ Platinum Sensor |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Color Appearance | True White |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
| Total of Cubes | 22.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










