30" Free-Standing Electric Convection Range - JB988BKBB
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB988BKBB






30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB988BKBB
Key Features
True European Convection with Precise Air
Single / multi-rack Convection Bake
Hidden bake oven interior
12"/9"/6" tri-ring element
Precise Digital Control System
Self-clean oven
Super-large oven capacity
Auto Recipe Conversion
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Single / multi-rack Convection Bake
Provides ideal airflow throughout the oven, ensuring optimal results on both racks
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
12"/9"/6" tri-ring element
Choose a 12"/9"/6" heating element to accommodate the size of your pan
Precise Digital Control System
Accurate control ensures even heating and less temperature variation
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Auto Recipe Conversion
Set controls according to the recipe, and the oven automatically converts temperatures to the convection settings
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Self-clean, heavy-duty oven racks
Tough, double-coated racks can stay in the oven during the self-clean cycle to eliminate hand cleaning
Precise Digital Control System™
Accurate control ensures even heating and less temperature variation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| 6" Heating Element(s) | 3 Ribbon (1,500W) |
| Hot Surface Indicator Lights | 5, Cooktop |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Style | Smoothtop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | True Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Control Type | QuickSet VI |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light Auto |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 13.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 10.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
| Total of Cubes | 22.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.59 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










