30" Free-Standing Electric Range - JB905SHSS
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB905SHSS




30" Free-Standing Electric Range
Model: JB905SHSS
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet VI glass touch oven controls
Dual size ribbon element
Warming zone
Ceramic glass cooktop
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Heavy Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 5 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | True Stainless Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Yes |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Control Type | QuickSet VI |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.8 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 177 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
| Total of Cubes | 22.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 277.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










