30" Free-Standing Self-Clean Electric Range - JB256RMSS
30" Free-Standing Self-Clean Electric Range
Model: JB256RMSS
















Product Video

30" Free-Standing Self-Clean Electric Range
Model: JB256RMSS
Replaced By
Ge® Energy Star® 30" Free-standing Self-clean Electric Range
Model: JB256RTSS

$698.00
Was$899.00Save $201.00 (22%)
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Self-clean oven
Sensi-temp technology
Dual-element Bake
Removable full-width storage drawer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Removable full-width storage drawer
Large trays and other cookware can be conveniently stored for quick access
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28.75 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
FEATURES
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black Porcelain Enameled |
| OU Certified | No |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Oven Door Features | Stainless Overlay |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| Bake Wattage | 2585W |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".













