30" Free-Standing Dual-Fuel Double Oven Range - J2B918WEKWW
30" Free-Standing Dual-Fuel Double Oven Range
Model: J2B918WEKWW












30" Free-Standing Dual-Fuel Double Oven Range
Model: J2B918WEKWW
Key Features
Electric convection oven
Self-clean oven
Center oval burner
Non-stick griddle
Lower oven
Power Boil 17,000 BTU burner
Extra-large oven capacity
QuickSet VI glass touch oven controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Electric convection oven
Features electric heating elements and a fan that circulates air throughout the oven cavity, to deliver uniform and savory cooking results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Center oval burner
Adds a fifth element to the center of the cooktop to accommodate large cookware and deliver ideal results
Non-stick griddle
Offers a flat cooking surface, placed over the center oval burner, for cooking multiple foods at once
Lower oven
Offers an additional 1.0 cu. ft. of capacity for convenient baking from 150 degrees to 450 degrees
Power Boil 17,000 BTU burner
Delivers 17,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees, ideal for delicate foods and sauces
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 240 lb |
| Overall Height | 47 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Lower Oven Features | Dual element bake |
| Fuel Type | 240V Electric and Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| Griddle | Non-Stick |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet VI |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Lower Oven Features | 150F to 450F |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Backguard | Glass |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 1.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 240V; 60Hz; 40A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0: (1) 9.1; (1) 8.0; (1) 6.0; (1) 4.0 |
| Bake/Broil Wattage - Main Oven | 2585/3410W |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 260 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 260 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
| Total of Cubes | 24.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










