30" Free-Standing Dual Fuel Range - J2B900WEFWW
30" Free-Standing Dual Fuel Range
Model: J2B900WEFWW


30" Free-Standing Dual Fuel Range
Model: J2B900WEFWW
Key Features
Electric convection oven
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet V glass touch oven controls
High output burner
QuickSet VI glass touch oven controls
Precise Simmer burner
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Electric convection oven
Features electric heating elements and a fan that circulates air throughout the oven cavity, to deliver uniform and savory cooking results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and your maximum oven control
QuickSet V glass touch oven controls
Feature a smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
High output burner
Provides a powerful 12000 BTU burner output for efficient heat-up and boiling
QuickSet VI glass touch oven controls
A smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 205 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 47 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (2) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Fluorescent Backguard Light | Yes |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Warming Drawer Features | Stainless Steel Insert |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Porcelain-Enameled |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Infinite Control Knob |
| Backguard | Glass |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Sure-Grip Designer-Style |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 208/240V; 60Hz; 40A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.75 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.75 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
| Total of Cubes | 21.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










