30" Drop-In Electric Range - PD968DPBB
30" Drop-In Electric Range
Model: PD968DPBB








Product Video

30" Drop-In Electric Range
Model: PD968DPBB
Key Features
True European Convection with Precise Air
Convection Bake (single and multi-rack)
Convection Roast
Self-clean, heavy-duty oven racks
12"/9"/6" tri-ring element
Bridge element
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Convection Bake (single and multi-rack)
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
Self-clean, heavy-duty oven racks
Can stay in the oven during the self-clean cycle
12"/9"/6" tri-ring element
Three heating elements in one offer flexibility
Bridge element
Combines cooking elements into one cooking area
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 165 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Overall Depth | 27 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3000W Tri-ring |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast Multi/Single Rack |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 7" 1800W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 7" 1800W |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Black Glass |
| Control Location | Upfront |
| Bridge Element | 800W (4400W Total) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Glass Touch |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Element - Center | 120W Warming Zone |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Auto Halogen Oven Interior Light |
| Oven Interior | Flat Back Convection |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Installation | Flush Appearance |
| Control Knobs | Plastic |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 162.44 lbs. |
| Total of Cubes | 13.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 162.44 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










