27" Drop-In Electric Range - JMP31WCWW
27" Drop-In Electric Range
Model: JMP31WCWW











Product Video

27" Drop-In Electric Range
Model: JMP31WCWW
Key Features
Coil heating elements
Electronic clock and timer
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Electronic clock and timer
Help cooks coordinate meal preparation and cooking
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 104 lb |
| Depth Without Handle | 22.1875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
| Depth with Door Open | 42.1875 in |
| Approximate Shipping Weight | 124 lb |
| Overall Depth | 24 3/16 in |
| Overall Height | 28 7/16 in |
| Overall Width | 27 1/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.8 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| KW Rating at 208V | 7.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Element - Right Front | 6" Plug-In |
| Cleaning Time | Variable |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Left Front | 8" Plug-In |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" Plug-In |
| Element - Right Rear | 6" Plug-In |
| Control Location | Upfront |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop White Porcelain Enamel |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | EasySet III |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Calrod™ |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Backguard | JX27RWH (White) |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
Dimensions & Weight
| Width | 27.13 in. |
| Height | 28.44 in. |
| Length | 24.19 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.13 in. |
| Shipping Height | 33.44 in. |
| Shipping Length | 29.19 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










