30" Drop-In Electric Range - JDP40BBBB
30" Drop-In Electric Range
Model: JDP40BBBB




30" Drop-In Electric Range
Model: JDP40BBBB
Key Features
Overhanging patterned glass ceramic cooktop
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
One dual 6"/9" element
One 9" and two 6" ribbon heating elements
Removable one-piece drip bowls
2 oven shelves
Designer-style handle
Interior oven light
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Overhanging patterned glass ceramic cooktop
Self-cleaning oven with automatic oven door lock
One dual 6"/9" element
One 9" and two 6" ribbon heating elements
Removable one-piece drip bowls
2 oven shelves
Designer-style handle
Interior oven light
Frameless glass oven door with window
Broiler pan with grid
Hot surface indicator lights
Variable cleaning time
Delay bake option with cook and hold
Electronic clock and kitchen timer
Digital temperature display
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 130 lb |
| Depth Without Handle | 26 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 43.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 146 lb |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Height | 29 3/8 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Cleaning Time | Variable |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Cooktop Burner Type | 4 Radiant |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Black Patterned Glass |
| Control Location | Upfront |
| 9" Heating Element(s) | 1 Ribbon (2,100W) |
| Control Type | Touchpads |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | EasySet III |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 29.38 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 34.38 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 169.59 lbs. |
| Total of Cubes | 13.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 169.59 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










